Z dumą informujemy, że Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie została wybrana na współorganizatora Corocznego Światowego Kongresu International Association for Critical Realism (IACR) – jednego z najważniejszych wydarzeń naukowych w dziedzinie filozofii, socjologii, psychologii, pedagogiki, nauk politycznych i ekonomii.
Jesteśmy jedyną uczelnią w Europie Środkowo-Wschodniej, która dostąpiła zaszczytu organizacji tegorocznego Kongresu IACR, wspólnie z międzynarodowym stowarzyszeniem The International Association for Critical Realism. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 lipca – 1 sierpnia 2025 r. w formie hybrydowej – stacjonarnie w Szczecinie oraz online.
Temat przewodni kongresu: „Człowiek, kultura, społeczeństwo wobec zagrożeń współczesności”
W czasach nasilających się kryzysów – klimatycznych, militarnych, ekonomicznych, kulturowych i tożsamościowych – krytyczna refleksja nad strukturą świata społecznego staje się koniecznością. Ramy teoretyczne realizmu krytycznego, wypracowane przez Roya Bhaskara, Margaret S. Archer i ich kontynuatorów, oferują narzędzia do głębszego zrozumienia rzeczywistości oraz moralnych i epistemicznych wyzwań XXI wieku.
Wydarzenie w liczbach:
-
Blisko 100 uczestników z całego świata
-
38 prelegentów z 23 krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii, Ghany, Kolumbii, Filipin, Włoch, Danii, Finlandii i Szwajcarii
-
Sesje tematyczne poświęcone m.in. myśli Margaret S. Archer i Roya Bhaskara, problemom tożsamości, kondycji kultury, metodologii badań, przyszłości demokracji, zdrowiu psychicznemu i przemianom społecznym
Dlaczego ANS TWP?
To właśnie w naszej uczelni działa pierwsza na świecie Międzywydziałowa Katedra Realizmu Krytycznego, której patronami są prof. Margaret S. Archer i prof. Douglas Porpora – wybitni przedstawiciele tego nurtu. Tu również wydawany jest „Polish Journal of Critical Realism” oraz od lat odbywa się Seminarium Realizmu Krytycznego, skupiające badaczy z Polski i Europy.
Zapraszamy do udziału i śledzenia wydarzenia:
Szczegóły programowe, informacje organizacyjne oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie: https://iacr.fmweb.pl
Wykłady Inauguracyjne:
Wydarzenie otworzą trzy wyjątkowe wystąpienia:
Andrea M. Maccarini – „Being (socialised as) human in a morphogenic society: New challenges and theoretical developments”
Profesor socjologii na Uniwersytecie w Padwie (Włochy). Jego zainteresowania badawcze obejmują teorię społeczną, procesy socjalizacji i edukacji, makrosocjologię oraz przemiany kulturowe. Był stypendystą i visiting scholar m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), Uniwersytecie Bostońskim oraz Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Kieruje Centrum Ontologii Społecznej założonym przez prof. Margaret S. Archer i jest członkiem IACR. Reprezentował Włochy w OECD w latach 2012–2019 jako delegat do Centrum Reform i Innowacji Edukacyjnych (CERI), obecnie zasiada w grupie ekspertów OECD ds. umiejętności społecznych i emocjonalnych.
Dr Karin Zotzmann – „Abstraction versus idealization in models of corruption: An engagement with Critical Realism and the wider philosophy of science in relation to the role of agents, culture and structure in acts of corruption
Doktorka i profesor nadzwyczajna w dziedzinie językoznawstwa stosowanego na Uniwersytecie w Southampton (Wielka Brytania). Specjalizuje się w zagadnieniach rynkowej transformacji szkolnictwa wyższego, edukacji językowej w kontekście międzykulturowym, klas społecznych i intersekcjonalności w nauczaniu oraz piśmienności akademickiej. Obecnie kończy książkę pt. „Corruption: A Critical Realist Discourse Analysis”. Jej badania są głęboko zakorzenione w filozofii realizmu krytycznego.
Prof. dr hab. Krzysztof Wielecki – „Critical Realism – Twilight, Purgatory or Second Youth? (On a certain dilemma between ontology and epistemology)”
Profesor socjologii, specjalizujący się w filozofii człowieka, ontologii społecznej, psychologii społecznej i ekonomii. Członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, członek Rady IACR, kierownik Katedry Socjologii Ogólnej oraz Zakładu Myśli Społecznej w Instytucie Nauk Socjologicznych UKSW, a także kierownik Międzywydziałowej Katedry Realizmu Krytycznego w Akademii Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie. Redaktor naczelny czasopisma Polish Journal of Critical Realism, członek Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Wykłada współczesną i historyczną teorię społeczną.