V SEMINARIUM KATEDRY PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII

V SEMINARIUM KATEDRY PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII

Szanowni Państwo,

Rektor ANS TWP prof. ANS TWP dr Grażyna Leśniewska, prof. ANS TWP dr hab. Czesław Plewka, prof. dr hab. Zdzisław Wołk mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w cyklu seminariów naukowych, pt. „Teoretyczne i praktyczne aspekty współczesnej pedagogiki i psychologii”, organizowanych przez Katedry Pedagogiki i Psychologii ANS TWP w Szczecinie.

Piąte z cyklu seminarium, pt. ”INTERDYSCYPLINARNE KONTEKSTY WSPÓŁCZESNEJ PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII” odbędzie się 14 listopada 2024 r. w godz. 14.00 – 16.00.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Seminarium odbywać się będzie w formie stacjonarnej w budynku Akademii Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie przy ul.  Monte Cassino 15 oraz w formie on-line za pośrednictwem platformy MS Teams.

Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość wystawienia zaświadczenia o uczestnictwie w seminarium, po uprzedniej rejestracji na wydarzenie.

Poniżej przedstawiamy ramowy program seminarium wraz z linkiem do spotkania i rejestracji.

Ramowy program seminarium:

  • 14.00 – dr hab. prof. ANS TWP Czesław Plewka – Kierownik Katedry Pedagogiki
  • 14.10 –  JM Rektor ANS TWP prof. ANS TWP dr Grażyna Leśniewska
  • 14.15 – 14.40 – prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek – wystąpienie pt. „Interdyscyplinarność a autonomia dyscypliny – gdzie jest edukacja”?

  • 14.40 – 15.05 – prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz – wystąpienie pt. „Transdyscyplinarność jako przyszłość pedagogiki”.

  • 15.05 – 15.20 – dr Marzanna Farnicka – wystąpienie pt. „W służbie ludziom – teraz i w przyszłości – na styku pedagogiki, psychologii i socjologii”.

  • 15.20 – 15.35 – mgr Anna Mazek – wystąpienie pt. „Wzmacnianie poczucia własnej wartości jako fundament pracy z młodzieżą i ważnych dociekań psychologii i pedagogiki”.
  • 15.35 – 16.00 Dyskusja

Link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_OGZiNTZkNGYtODczNy00Y2QwLWFjZTgtMzY5MjBmYmYzODVi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%221bd96ef7-19c7-45ce-9c83-f66694cadb54%22%2c%22Oid%22%3a%221b2a8e79-6ab9-4ccc-903a-42f4ec909c2b%22%7d 

Licząc na Państwa uczestnictwo w seminarium 14.11.2024 r. prosimy  o rejestrację na wydarzenie poprzez formularz Google:

https://tinyurl.com/283ro84a 

oraz potwierdzenie stacjonarnego uczestnictwa do 13.11.2024 r. na adres e-mail: abaranska@anstwp.pl

Zapraszamy serdecznie!!!

Przedstawiamy sylwetki prelegentów:

Prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek – pedagog i filozof edukacji, od października br.  emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie kierował Zakładem Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych, przez dwie kadencje był dyrektorem Instytutu Pedagogiki, a przez ok.10 lat kierownikiem Studiów Doktoranckich w zakresie Pedagogiki i Nauk o Polityce. Od wielu lat współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadząc między innym zajęcia teoretyczne z doktorantami, a także współpracował z kilkoma innymi uczelniami w Polsce (m. in. Uniwersytetem Dolnośląskim, SWPS) i za granicą (m.in. visiting professor w Linkoping University i University West Szwecji oraz w NLA University w USA). Autor wielu krajowych i zagranicznych publikacji. Ostatnie publikacje profesora dotyczą głównie związków edukacji i polityki (por. np. książki On the Politics of Educational Theory oraz Education and the Political: New Theoretical Articulations). Często pisał m. in. o relacjach edukacji i współczesnej kultury (np. książki Media: Szkic z filozofii i pedagogiki dystansu, Wiedza i wolność w pedagogice amerykańskiego postmodernizmu – napisana wspólnie ze Zbyszko Melosikiem, Kultura, tożsamość i edukacja: migotanie znaczeń).

Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz – studiowała pedagogikę i psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie pracując do 1997 roku  zdobywała także kolejne stopnie naukowe. Jest współtwórczynią Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, w której pracując do 2017 r., pełniąc funkcje dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych. Od 2017 r. była związana z Uniwersytetem Opolskim, gdzie pełniła funkcję: pełnomocnika Rektora ds. dyscypliny pedagogika, wice dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych ds. nauki oraz dyrektora Instytutu Pedagogiki. Od 2018 r. związana była z Akademią Biznesu w Dąbrowie Górniczej, kierując seminarium doktorskim z pedagogiki. Następnie pracując do chwili obecnej w Akademii WSB, pełni funkcje kierownika Interdyscyplinarnej Pracowni Współczesnych Problemów Humanistyki. Od początku Roku Akademickiego 2024/2025 pracuje również w Uczelni im. Korczaka w Warszawie. Podstawowym obszarem badań i naukowych zainteresowań jest: edukacja, wychowanie, szkoła, nauczyciel, a drugim: relacje międzyludzkie, a także różne problemy dotyczące związków intymnych, małżeństwa, oraz rodziny. Interdyscyplinarne badania prowadzone przez profesor lokują się w jakościowym paradygmacie badań oraz w szerokim kontekście społeczno – kulturowym. Jest członkinią Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, kierując Komisją Polityki Oświatowej oraz Sekcji Pedagogiki Krytycznej. Jest autorką licznych publikacji naukowych, m. in:  „Szkoła jako przestrzeń uznania” -2020; „Bajki terapeutyczne” -2023; „Edukacja i wychowanie w dyskursie nauki i codzienności” -2014; „Oblicza edukacji: między pozorami a refleksyjną zmianą” – 2015; „Walka o uznanie w narracjach. Jednostka i wspólnota w procesie poszukiwania tożsamości” -2016; „Oblicza nauczyciela, oblicza szkoły” -2001; „Doświadczenia rodzinne w narracjach: interpretacje sensów i znaczeń” -2002; i wiele innych.

dr Marzanna Farnicka – doktor psychologii. Pracownik Instytutu Psychologii na  Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kieruje Zakładem Psychologii Rodziny. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Szpitalu Neuropsychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży w Zabrzu. Jest licencjonowanym psychologiem i psychoterapeutą. Posiada uprawnienia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia szkoleń psychologicznych. Posiada również tytuł Trenera Umiejętności Społecznych i Zastępowania Agresji oraz Terapeuty PTSD. Łączy pracę naukową z praktyką zawodową. W przeszłości współpracowała z placówkami socjalnymi, edukacyjnymi i biznesowymi z całego kraju. W przeszłości była także prezesem oddziału terenowego Polskiego Towarzystwa psychologicznego.  Obecnie jest członkiem i opiekunem Komitetu Międzynarodowych Konferencji Komitetów i Agencji CICA, a także koordynatorem Centralnoeuropejskiego Centrum Badań i Kształcenia CICA. Jej badania głównie koncentrują się na możliwościach człowieka w radzeniu sobie ze stresem ( w tym w środowisku szkolnym i rodzinnym), kreatywności i innowacyjności. Jest autorką licznych publikacji, które można odnaleźć pod adresem: https://orcid.org/0000-0002-4274-1646.

mgr Anna Mazek – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka i wykładowczyni akademicka. Absolwentka psychologii na UAM, oraz licznych szkoleń z zakresu psychoterapii i Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na empatii. Certyfikowana trenerka Familylab – międzynarodowej organizacji założonej przez Jespera Juula.  Pracuje w obszarze szeroko rozumianej edukacji, psychoterapii i biznesu. Obecnie w Akademii Nauk Stosowanych TWP oraz w Fundacji im. Romana Czerneckiego pracując z młodzieżą w ramach programu Horyzonty.

Zadzwoń do nas!