Seminarium ”INTERDYSCYPLINARNE KONTEKSTY WSPÓŁCZESNEJ PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII” w dniu 14 listopada 2024 r.

Seminarium ”INTERDYSCYPLINARNE KONTEKSTY WSPÓŁCZESNEJ PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII” w dniu 14 listopada 2024 r.

Szanowni Państwo,

Rektor ANS TWP prof. ANS TWP dr Grażyna Leśniewska, prof. ANS TWP dr hab. Czesław Plewka, prof. dr hab. Zdzisław Wołk mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w cyklu seminariów naukowych, pt. „Teoretyczne i praktyczne aspekty współczesnej pedagogiki i psychologii”, organizowanych przez Katedry Pedagogiki i Psychologii ANS TWP w Szczecinie.

Piąte z cyklu seminarium, pt. ”INTERDYSCYPLINARNE KONTEKSTY WSPÓŁCZESNEJ PEDAGOGIKI I PSYCHOLOGII” odbędzie się 14 listopada 2024 r. w godz. 14.00 – 16.00.

Udział w seminarium jest bezpłatny. Seminarium odbywać się będzie w formie stacjonarnej w budynku Akademii Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie przy ul.  Monte Cassino 15 oraz w formie on-line za pośrednictwem platformy MS Teams.

Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość wystawienia zaświadczenia o uczestnictwie w seminarium, po uprzedniej rejestracji na wydarzenie.

Poniżej przedstawiamy ramowy program seminarium wraz z linkiem do spotkania i rejestracji.

Ramowy program seminarium:

1. godz. 14.00 –  dr hab. prof. ANS TWP Czesław Plewka – Kierownik Katedry Pedagogiki

2. godz. 14.10 –  JM Rektor ANS TWP prof. ANS TWP dr Grażyna Leśniewska

3. godz.14.15 – 14.40 – prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek – wystąpienie pt. „Interdyscyplinarność a autonomia dyscypliny- gdzie jest edukacja”?

4. godz.14.40- 15.05 – prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz – wystąpienie pt. „Transdyscyplinarność jako przyszłość pedagogiki”.

5. godz.15.05 – 15. 20 – dr Marzanna Farnicka – wystąpienie pt. „W służbie ludziom- teraz i w przyszłości – na styku pedagogiki, psychologii i socjologii”.

6. godz. 15.20 – 15. 35 – mgr Anna Mazek – wystąpienie pt. „Wzmacnianie poczucia własnej wartości jako fundament pracy z młodzieżą i ważnych dociekań psychologii i pedagogiki’.

6. godz.15.35 – 16.00 – dyskusja

Link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_OGZiNTZkNGYtODczNy00Y2QwLWFjZTgtMzY5MjBmYmYzODVi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%221bd96ef7-19c7-45ce-9c83-f66694cadb54%22%2c%22Oid%22%3a%221b2a8e79-6ab9-4ccc-903a-42f4ec909c2b%22%7d

Licząc na Państwa uczestnictwo w seminarium 14.11.2024 r. prosimy  o rejestrację na wydarzenie poprzez formularz Google:

https://tinyurl.com/283ro84a

oraz potwierdzenie stacjonarnego uczestnictwa do 13.11.2024 r. na adres e-mail: sgerszkow@anstwp.pl.

Zapraszamy serdecznie!!!

Przedstawiamy sylwetki prelegentów:

Prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek – pedagog i filozof edukacji, od października br.  emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie kierował Zakładem Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych, przez dwie kadencje był dyrektorem Instytutu Pedagogiki, a przez ok.10 lat kierownikiem Studiów Doktoranckich w zakresie Pedagogiki i Nauk o Polityce. Od wielu lat współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadząc między innym zajęcia teoretyczne z doktorantami, a także współpracował z kilkoma innymi uczelniami w Polsce (m. in. Uniwersytetem Dolnośląskim, SWPS) i za granicą (m.in. visiting professor w Linkoping University i University West Szwecji oraz w NLA University w USA). Autor wielu krajowych i zagranicznych publikacji. Ostatnie publikacje profesora dotyczą głównie związków edukacji i polityki (por. np. książki On the Politics of Educational Theory oraz Education and the Political: New Theoretical Articulations). Często pisał m. in. o relacjach edukacji i współczesnej kultury (np. książki Media: Szkic z filozofii i pedagogiki dystansu, Wiedza i wolność w pedagogice amerykańskiego postmodernizmu;- napisana wspólnie ze Zbyszko Melosikiem, Kultura, tożsamość i edukacja; migotanie znaczeń.

Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz – studiowała pedagogikę i psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie pracując do 1997 roku  zdobywała także kolejne stopnie naukowe. Jest współtwórczynią Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, w której pracując do 2017 r., pełniąc funkcje dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych. Od 2017 r. była związana z Uniwersytetem Opolskim, gdzie pełniła funkcję: pełnomocnika Rektora ds. dyscypliny pedagogika, wice dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych ds. nauki oraz dyrektora Instytutu Pedagogiki. Od 2018 r. związana była z Akademią Biznesu w Dąbrowie Górniczej, kierując seminarium doktorskim z pedagogiki. Następnie pracując do chwili obecnej w Akademii WSB, pełni funkcje kierownika Interdyscyplinarnej Pracowni Współczesnych Problemów Humanistyki. Od początku Roku Akademickiego 2024/2025 pracuje również w Uczelni im. Korczaka w Warszawie. Podstawowym obszarem badań i naukowych zainteresowań jest: edukacja, wychowanie, szkoła, nauczyciel, a drugim: relacje międzyludzkie, a także różne problemy dotyczące związków intymnych, małżeństwa, oraz rodziny. Interdyscyplinarne badania prowadzone przez profesor lokują się w jakościowym paradygmacie badań oraz w szerokim kontekście społeczno – kulturowym. Jest członkinią Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, kierując Komisją Polityki Oświatowej oraz Sekcji Pedagogiki Krytycznej. Jest autorką licznych publikacji naukowych, m. in:  „Szkoła jako przestrzeń uznania” -2020; „Bajki terapeutyczne” -2023; „Edukacja i wychowanie w dyskursie nauki i codzienności” -2014; „Oblicza edukacji: między pozorami a refleksyjną zmianą” – 2015; „Walka o uznanie w narracjach. Jednostka i wspólnota w procesie poszukiwania tożsamości” -2016; „Oblicza nauczyciela, oblicza szkoły” -2001; „Doświadczenia rodzinne w narracjach: interpretacje sensów i znaczeń” -2002; i wiele innych.
dr Marzanna Farnicka – doktor psychologii. Pracownik Instytutu Psychologii na  Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kieruje Zakładem Psychologii Rodziny. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w Szpitalu Neuropsychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży w Zabrzu. Jest licencjonowanym psychologiem i psychoterapeutą. Posiada uprawnienia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia szkoleń psychologicznych. Posiada również tytuł Trenera Umiejętności Społecznych i Zastępowania Agresji oraz Terapeuty PTSD. Łączy pracę naukową z praktyką zawodową. W przeszłości współpracowała z placówkami socjalnymi, edukacyjnymi i biznesowymi z całego kraju. W przeszłości była także prezesem oddziału terenowego Polskiego Towarzystwa psychologicznego.  Obecnie jest członkiem i opiekunem Komitetu Międzynarodowych Konferencji Komitetów i Agencji CICA, a także koordynatorem Centralnoeuropejskiego Centrum Badań i Kształcenia CICA. Jej badania głównie koncentrują się na możliwościach człowieka w radzeniu sobie ze stresem ( w tym w środowisku szkolnym i rodzinnym), kreatywności i innowacyjności. Jest autorką licznych publikacji, które można odnaleźć pod adresem: https://orcid.org/0000-0002-4274-1646.
mgr Anna Mazek – psycholożka, psychoterapeutka, trenerka i wykładowczyni akademicka. Absolwentka psychologii na UAM, oraz licznych szkoleń z zakresu psychoterapii i Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na empatii. Certyfikowana trenerka Familylab – międzynarodowej organizacji założonej przez Jespera Juula.  Pracuje w obszarze szeroko rozumianej edukacji, psychoterapii i biznesu. Obecnie w Akademii Nauk Stosowanych TWP oraz w Fundacji im. Romana Czerneckiego pracując z młodzieżą w ramach programu Horyzonty.
Zadzwoń do nas!